מי היה קרל גוסטב יונג ובמה הוא האמין

קרל גוסטב יונג נולד בשנת 1875 בשוויץ, הוא היה ילד בודד שאת רוב זמנו העביר בהתבוננות במרחבים הגדולים של הטבע בו גדל. בגיל 27 החל לעבוד כפסיכיאטר, כבר אז החל להתעניין בתאוריות של זיגמונד פרויד ובמיוחד ברעיון של עולם הלא מודע ובפירוש חלומות. לימים הפך יונג לאחד מבכירי תלמידיו של פרויד וזה שהיה אמור לרשת את כיסאו. יונג ממנסחי התורות הפסיכולוגיות הגדולות, חקר את עולם הלא מודע והתמקד בפרט בסמלים ובתמונות שלטענתו הופיעו בחלומות עוד בימי קדם בהיסטוריה. עבודותיו אשר הטביעו את חותמן לא רק על תחום הפסיכותרפיה, אלא גם בתחום הפילוסופיה, האמנות, ועל פרשנות ההיסטוריה של מדעי ההתנהגות לתחומיהם.

לדברי יונג, חלומות הם דרך של תקשורת והיכרות עם עצמך במצב של חוסר ההכרה. חלומות הם לא ניסיונות להסתיר את הרגשות האמיתיים שלך מדעת במצב העירות, אלא הם חלון המודע שלהם. הם משמשים כדי להנחות אותנו בזמן הערות כדי להשיג שלמות, ומציעים פתרון לבעיות שאנו עומדים לפניהם.

קרל יונג ראה את האגו של האדם כתחושה עצמית ואיך שהאדם מציג את עצמו לעולם. חלק מתורתו של יונג הוא שאת כל הדברים ניתן לראות כהפכים לזווג: טובים ורעים, זכר ונקבה, או אהבה ושנאה. בהתנגדות לאגו, או מה שהוא מכנה כצל. הצל מייצג את ההיבטים הדחויים של האדם שאותם הוא אינו רוצה להכיר. הצל הוא פרימיטיבי יותר, קצת חסר תרבות, ומגושם מעט.

קרל יונג היה פורץ הדרך לאמונה, הוא האמין שההתפתחות של האדם לא נעצרת בגיל הילדות, אלא ממשיכה לאורך כל חייו של האדם גם כאדם בוגר.

יונג חילק את תהליך ההתפתחות לארבע תקופות בחיי האדם:

  • הילדות – תקופה של רגש ליבידי הכרחי לקיום.
  • נעורים ובגרות – תקופה של חיים מלאי אנרגיות לצד תלות באדם אחר.
  • אמצע החיים – שלב בחיים שבו מתרחש תהליך שבו האדם משקיע אנרגיות ומשאבים נפשיים במטרה להכיר את אישיותו.
  • הזקנה – המשכו של השלב שבו האדם מכיר את אישיותו, אך במקביל כרוך גם בשלב של דעיכה בשל גיל ההזדקנות שהוא מצב בלתי נמנע.

לגילויים של קרל יונג לא היתה תאוריה, ההסברים שלו היו יותר חוכמת חיים מאשר הסברים לגילויים מדעיים.

כמו מורו זיגמונד פרויד, קרל גוסטב יונג האמין בקיומו של הלא המודע. עם זאת, הוא לא ראה את הלא מודע כחייתי, יצרי, או מיני, הוא ראה אותו יותר רוחני. דרכיהם של קרל יונג ומורו זיגמונד פרויד נפרדו בגלל דעותיהם השונות בכל הקשור לפירוש חלומות ולפתרון חלומות.