מי היה זיגמונד פרויד ובמה הוא האמין

זיגמונד פרויד נחשב לאב פסיכואנליזה, זיגמונד פרויד (1856-1939) חולל מהפכה בחקר חלומות עם עבודתו וספרו פשר החלומות. פרויד ניתח חלומות כדי להבין היבטי אישיות כפי שהם מתייחסים לפתולוגיה. הוא האמין ששום דבר שאתה עושה לא מתרחש במקרה, כל פעולה ומחשבה מונעים על ידי הלא המודע שלך ברמה מסוימת. כדי לחיות בחברה מתורבתת, יש לנו נטייה לעצור את יצרינו ואנו מדחיקים את הדחפים שלנו. עם זאת, יצרים ודחפים אלה צריכים להשתחרר בדרך כלשהי, ויש להם דרך להגיע אל פני השטח בצורות מוסוות.

פרויד מסווג היבטים של הנפש לשלושה חלקים:

  • האיד – מרוכז סביב דחפים ראשוניים, הנאות, רצונות, הגשמת משאלות.
  • האגו – עוסק במודע, רציונלים, מוסריים ואת ההיבט המודע לעצמו לתודעה.
  • האני עליון – שהוא גם אחראי לאכיפת הקודים המוסריים של האגו.

כשאתה ער, הדחפים והתשוקות של האיד מדוכאים על ידי האני העליון. דרך חלומות, אתה יכול לקבל הצצה אל הלא המודע שלך. ללא מודע שלך יש את ההזדמנות לממש ולבטא את הרצונות החבויים של id. עם זאת, את הרצונות של האיד יכולים, לעתים, להיות כל כך מטרידים ואפילו מזיקים מבחינה פסיכולוגית כי “צנזור” נכנס לשחק ומתרגם את התוכן המטריד של האיד לצורה סמלית יותר. זה עוזר לנו לשמור על שינה ומונע ממך להתעורר מזועזע מהתמונות והסמלים. כתוצאה מכך, דימויי חלום מבלבלים ומסתוריים מתרחשים.

על פי פרויד, הסיבה שאתה מתקשה לזכור את החלומות שלך, היא משום שהאני העליון תמיד בעבודה. הוא עושה את העבודה שלו על ידי הגנה על התודעה מהתמונות והרצונות המטרידים שעלו בדמיון הלא המודע.

על פי פרויד, לחלומות תמיד יש תוכן גלוי ותוכן סמוי. התוכן הגלוי הוא מה החלום רוצה לומר. וזה לעתים קרובות מוזר וחסר היגיון. התוכן הסמוי הוא מה החלום באמת מנסה להגיד. חלומות נותנים לנו הצצה למודעת שלנו. פרויד האמין כי אנו יכולים באמצעות התוכן הגלוי של החלום לחשוף את המשמעות הבסיסית והסמוי שלה על ידי ניצול הטכניקה של “אסוציאציות חופשיות”. באמצעות טכניקה זו, אתה מתחיל עם סמל חלום אחד ולאחר מכן ממשיך עם מה שמגיע באופן אוטומטי אל המוח שלך ראשון.

על מנת להמשיך ולסייע בפרשנות את התמונות הנסתרות של חלומותינו, פרויד סיווג את התמונות לחמישה התהליכים.

פרויד עסוק במיוחד עם תוכן מיני בחלומות. הוא האמין שסקס הוא סיבת השורש של מה שמתרחש בחלומות שלנו. על פי פרויד, כל אובייקט דק או מוארך ארוך (סכין כלומר, סיגר, אקדח, וכו ‘) מייצג את איבר המין הגברי, בעוד כל חלל או כלי קיבול (קערה, מערה, מנהרה, וכו’) מציין את איבר המין הנשי.

כאמור, פרויד האמין כי הכח המניע של חלום הוא הגשמת משאלה. סוגיות של כוח, חוסר השליטה, או אהבה בלתי מספקת עשויות להתבטא בחלומות, כדרך לסיפוק צורכים אלה. מחשבות שהודחקו במהלך היום גם עשויות למצוא את דרכו אל תוך החלום שלך כדרך להשגת סיפוק.

פרויד האמין כי לדימויים וסמלים שמופיעים בחלום יש קונוטציה מינית. לדוגמה, חלומות חרדה נתפסים כסימן לדחפים מיניים מודחקים.