הפרעות שינה מה הם וכיצד הם מתפתחים

הפרעות שינה מה הם וכיצד הם מתפתחים? מה הם הגורמים ותסמינים של הפרעות שינה נפוצות? השכיחות של הפרעות שינה באוכלוסייה הכללית, גורמי סיכון לפיתוח הפרעות שינה, למי יש הפרעות שינה ולמה.

כמעט כל אחד חולם חלומות על חרדה או פחד. חוויות אלה יכולות להיות די טראומטיות עבור חלק מהאנשים חלומות או סיוטים לא נעימים חוזרים בתוכן עצמו. מחקרים הראו שחלומות החוזרים ביותר כפי שתוארו עלולים להיות לא נעימים. פירוש חלומות מסוג זה משתייכים לחוויה שקשורה בחוסר ההתקדמות של חולם לזהות ולפתור קונפליקטים הקשורים בחייו.

פחד מסיוטים, חרדות או אמונות מוטעות לגבי חלומות והלא מודע, יכול לחסום את החולם לזכור את החלום, ובדרך כלל ניתן להתגבר על החוויה באמצעות למידה על הטבע השימושי של חלומות ועל ידי הכרה שהרבה סיוטים, מייצגים הזדמנויות לריפוי ולתובנה, כמו כן הדבר יכול להתריע על חוסר איזון פסיכולוגי שאנחנו צריכים לתקן, או של התנהגויות קיימות או החלטות שעשויות בקרוב להפוך מזיקות אם לא נשנה אותם.

חוץ מסיוטים, יש הפרעות שינה שונות המשפיעות על חלקים נרחבים באוכלוסייה. הפרעות שינה, נדודי שינה, חוסר היכולת להירדם או לישון מספיק, משפיעים על עד 20% מאנשים. לעתים קרובות הפרעות שינה נגרמות ממתח. ישנו אספקט נוסף להפרעות שינה הנקרא דום נשימה בשינה, נסיגות בפועל של נשימה בזמן השינה (בעיקר בשנת REM), קשורה לעתים קרובות להשמנת יתר או לנחירות עזות. שיתוק שינה הוא תופעה שכיחה יחסית אם כי לעתים רחוקות התופעה מצטיירת כהפרעה חמורה. היא מתרחשת בזמן השינה, כאשר אדם מתעורר באופן חלקי, אבל הוא לחלוטין לא מסוגל לזוז במשך תקופה מסוימת אחרי שהתעורר. זה יכול להיות קצת מפחיד, למרות שאין סכנה מסוימת הכרוכה בכך.

לסיוטים וביעותי לילה אשר מתרחשים במהלך שינה עמוקה והם יכולים לגרום להרטבת לילה, שחיקת שיניים וללסת כואבת, הם בדרך כלל אינטנסיביים כך שהאדם הישן מתעורר בבהלה, לעתים בצרחות או עם דפיקות לב.

בכדי לא לעודד סיוטים יש מספר דברים שניתן לעשות כדי להירגע לפני השינה, יש לחמם את חדר לטמפרטורה נעימה ולא קרה מדי, להרגיע את הגוף בקריאת ספר או שמיעת מוסיקה מרגיעה, גם תה צמחים יכול לעזור לשנת לילה רגועה ולחלומות נעימים יותר.

נרקולפסיה, לעתים קרובות קשור לשיתוק בשינה וחלומות מפחידים בתחילת השינה, הדבר מאופיין בהתקפים במשך היום שלא ניתנים לעמוד בפני שינה ורגשות חזקים (המכונה cataplexy) תוך שמירה על מודעות (ולכן לא צריך להיות מבולבל עד התעלפות).

ילדים ומבוגרים יכולים לסבול מהפרעות שינה שונים. הפרעות שינה אצל ילדים נובעת בעיקר מחרדות ופחדים ולעומת זאת הפרעות שינה אצל מבוגרים בעיקר נובעות ממצב פסיכולוגי ובעיקר לחץ.