הפרעות שינה אצל מבוגרים ודרכי ההתמודדות

באופן מעניין מאד, נראה שהן ילדים והן אנשים מבוגרים יותר הם אלו שסובלים בעיקר מבעיות הנקראות הפרעות שינה, תופעות של הפרעות שינה אצל מבוגרים נפוצות לרוב עם כניסה לעשור החמישי, וככל שמדובר באדם מבוגר יותר – כך יש יותר סיכוי לבעיות הללו. יש לא מעט מאמרים שנכתבו על חקר שינה אצל מבוגרים ומדוע הם מתקשים יותר להירדם. חשוב מאד להבין באיזה תופעות מדובר ומה אפשר לעשות.

שימו לב! לא כל מקרה של הפרעות שינה אצל מבוגרים הוא בהכרח נוגע לתופעה נוירולוגית. ברוב המקרים כפי שתראו, הדבר קשור דווקא יותר לשינויים פסיכולוגיים מאשר גופניים.

חוסר שינה בשל מתח, חרדה ודיכאון

ניסויים שנעשו בתחום של חקר שינה הוכיחו באופן מובהק כי יש שוני בין  הפרעות שינה אצל ילדים, לבין הפרעות שינה אצל מבוגרים אשר נגרמות בראש ובראשונה משינוי במצב הנפשי. אין זה מפתיע – אנשים מבוגרים היום עוברים שינויים רבים ככל שהם מתבגרים. הדבר נובע בין השאר מכך שהילדים עוזבים את הבית, היציאה לגמלאות, וגם לעתים החשש מן המוות והמחשבה על הזיקנה. כל אלו הם בעלי השפעה נפשית עמוקה – וממש כמו שלילדים יש חומות רעים המבטאים את הפחדים שלהם – כך גם למבוגרים. יש כמה דרכים שונות כמובן להתמודד עם בעיה זו. אם אתם אכן חשים מתח נפשי חזק, כדאי מאד להיוועץ עם פסיכולוג שיוכל לסייע לכם בתהליך. במקרים קיצוניים יותר, פסיכיאטר מוסמך יוכל לסייע לכם ולרשום לכם תרופות נגד דיכאון, אשר גם עוזרות להסדיר את השינה ולהשרות רוגע.

שמדובר בהפרעות שינה אצל מבוגרים מדברים גם באשר לתופעה של נחירות, לא צריך למהר לקנות אטמי אוזניים לבן הזוג שלכם. ראשית נחירות הן תוצאה של תנוחה. רוב האנשים אשר נוחרים – עושים זאת בשכיבה על הגב, כך שאפשר להתחיל לתרגל תנוחות אחרות. כמו כן, לרוב נחירות קשורות ללחץ הנוצר על הריאות, ואין זה מפתיע שרוב המבוגרים שנוחרים הם כבדי משקל, כך שנחירות הן לרוב בסך הכל סימפטום של תופעה נרחבת יותר.

מתי ללכת אל מעבדות שינה?

כאמור, לא בכל פעם שאתם מזהים הפרעות שינה אצל מבוגרים, יש צורך למהר אל מעבדות שינה לבדיקה. אבל מתי כן יש צורך? אם לדוגמה יש לכם תופעה של חוסר שינה אך במקביל אינכם חשים קושי להתנהלות ביום יום – אלא פשוט קושי ספציפי להירדם יש סיכוי שישלכם בעיה נירולוגית מסוימת. במעבדות שינה בודקים את גלי המוח שלכם בזמן שאתם ישנים (או מנסים לישון) ומנסים לבחון את ההשפעה. עם זאת, ברוב המקרים המעבדות הן לא הפתרון הראשון – מומלץ בחום לנסות לבצע טיפול נפשי או תרופתי לבעיות השונות, כך שתוכלו תוך זמן קצר לישון כמו שצריך.

*מומלץ להיפגש עם רופא המשפחה שחושבים שישנה איזו הפרעה בשנת לילה תקינה.