הפרעות שינה אצל ילדים ודרכי ההתמודדות

אם יש לכם ילדים קטנים, סביר מאד להניח שהם סובלים ממגוון רחב מאד של הפרעות שינה. לעתים קרובות מדובר בנדודי שינה – אלו הן ההפרעות הנפוצות ביותר.

הורים רבים חוששים מהפרעות שינה אצל ילדים. עם זאת, חשוב להבין שכמו במקרה של הפרעות שינה אצל מבוגרים ישנם גם הפרעות שינה אצל ילדים, הפרעות אלה נפוצות מאד ומעידות לעתים על תקופת מעבר, ברוב המקרים, קיים טיפול יעיל מאד לסוגים השונים של ההפרעות.

אם יש הפרעות שינה אצל ילדים שכמעט כל הורה מתמודד עימן – הרי זו התופעה של נדודי שינה. לפי הסטטיסטיקה, אחד מכל שלושה ילדים צפוי לסבול מתופעה זו, כך שכמעט בכל משפחה יש לפחות ילד אחד אשר סובל מכך. למרות שזו התופעה נפוצה, באופן מפתיע רוב ההורים לא יודעים כיצד לטפל בה. האינסטינקט ההורי אומר לנו שכאשר הילד מתעורר באמצע הלילה ומתחיל לבכות או להיות לא נינוח יש להתחיל לדבר איתו, להרגיע אותו, לפתוח את האור, וכיו”ב. מצד שני, יש הורים שמנסים גישה קשוחה יתר על המידה – אם יש הפרעות שינה אצל ילדים הם טוענים שאין צורך כלל להתייחס אל הילד ויש לתת לו להירגע. האמת נמצאת אי שם באמצע.

ככלל, התפוצה הנרחבת מאד של נדודי שינה בקרב בילדים נובעת מכך שלילד קשה לחזור למצב של שינה כאשר הוא מתעורר באמצע הלילה. יש גם לא מעט מקרים של הפרעות שינה אצל מבוגרים שהן דומות. האמת היא שכולנו מתעוררים כ3-4 פעמים במהלך הלילה, אלא שכמבוגרים אנו מסגלים לעצמנו את היכולת להירדם מחדש לאחר 30 שניות, כאשר בבוקר איננו זוכרים כלל את התופעה. זה נובע מכך שהשינה שלנו בנויה ממחזורים. אלא שבשינה של המבוגרים יש 3-4 מחזורים כאלה, ואצל ילדים יש לא פחות מעשרה מחזורים. כך הם מתעוררים הרבה יותר פעמים, וגם קשה להם לחזור להירדם בכל פעם מחדש.

אז מה אפשר לעשות?

במקרה כזה, כדי לטפל בתופעות של נדודי שינה בקרב ילדים, יש קודם כל לדאוג שהם ידעו לקשר כבר כתינוקות בין הסביבה לבין מצב השינה. הווה אומר – כאשר מכבים את האור, מחליפים לפיג’מה ונכנסים למיטה – המשמעות היא שינה. עת יש לא להרוס דימוי זה. לכן כשהילד מתעורר באמצע הלילה כן צריך לתמוך בו. יש להיכנס לחדר, ללטף אותו וגם לתת לו נשיקה. אולם מומלץ בחום לא להתחיל לדבר איתו וגם לא להוציא אותו מהמיטה. כך הוא יוכל לחזור תוך זמן קצר לחזור לישון, וגם יסגל לעצמו יכולת עצמאית להירדם שתסייע לו בהמשך.

*תופעה של הפרעות שינה, ונדודי שנה באופן קבוע מחייבת במפגש אם רופה המשפחה.